MAC wspiera kulturę! Nowe możliwości dla instytucji w województwie świętokrzyskim!

30 cze 2022
tagi: z życia MAC

Współpracujące z Grupą MAC Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji przekazało kieleckim instytucjom kultury wyposażenie multimedialne o wartości 36 tysięcy złotych. Sprzęt IT, w tym laptopy, tablety i roboty zakupiony został w ramach projektu „TIK w instytucji kultury #1”. Grzegorz Kowalski, Prezes Grupy MAC podczas przekazania podkreślił znaczenie nowoczesnych technologii w procesie edukacji młodego człowieka.

Celem projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych wśród 36 samorządowych instytucji kultury i ich pracowników, a także uczniów między 10-18 rokiem życie z terenu województwa świętokrzyskiego. Nowoczesny sprzęt multimedialny trafił między innymi do trzech kieleckich instytucji: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kieleckiego Centrum Kultury.

- W dzisiejszych czasach bez nowych technologii bez sięgania po nie, bez innowacyjności nie można trafić do nowych odbiorców kultury, do nowych pokoleń – powiedział Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc  - Sprzęt, który dziś, dzięki funduszom unijnym i darczyńcom trafi do kieleckich instytucji kultury to duża wartość.

- Projekt daje nowe możliwości nie tylko instytucjom kultury, ale także ich pracownikom i uczniom –dodała Edyta Kraska Dyrektor Biura Projektów ze Stowarzyszenia Nowe Oblicze Edukacji  – Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu >biblioteki, ośrodki i dom kultury będą mogły poszerzyć ofertę o zajęcia z dziećmi i młodzieżą.

Zanim jednak do oferty instytucji kultury trafi wspomniane zajęcia, oddelegowani pracownicy odbędą warsztaty i szkolenia, dzięki którym poznają wszystkie możliwości przekazanego sprzętu. Laptopy, tablety, roboty Lego Mindstorms ev3 oraz gry edukacyjne kształtujące umiejętności z zakresu programowania i logicznego myślenia - Scottie Go będą przydatne do projektowania warsztatów dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 roku życia. Jednym fundatorów sprzętu była Grupa MAC S.A.

- Cieszę się, że możemy wspierać instytucje kultury w mieście, z którego wyrośliśmy – powiedział Grzegorz Kowalski, Prezes kieleckiej firmyJako biznes chcemy wspierać instytucje kultury bo widzimy ich znaczenie i rolę, jaką ogrywają w kształtowaniu postaw i umiejętności młodzieży – dodał Prezes.

W projekcie uczestniczy także 774 uczniów od 10 do 18 roku życia, którzy będą mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez pracowników instytucji kultury, w trakcie których podniosą poziom swojej wiedzy również w zakresie programowania lub kompetencji medialnych.

- Musimy przyciągać młodych ludzi do bibliotek i innych instytucji kultury nowymi technologiami. Dlatego jestem ogromnie wdzięczna, że Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji wybrało nas do tego projektu, bo to dla nas szansa, a także duża możliwość na przyciągnięcie do nas coraz młodszych odbiorców – powiedziała Anna Żmudzińska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Projekt, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakłada doposażenie instytucji kultury w nowoczesny sprzęt IT i pomoce dydaktyczne. Swoim zasięgiem obejmuje całe województwo świętokrzyskie.