MAC cyfryzuje oświatę w gminie

30 lis 2018

Nowoczesne wyposażenie dla edukacji o wartości 329 tysięcy złotych trafi do 6 szkół podstawowych w świętokrzyskiej gminie Piekoszów


Zobacz relację wideo

Roboty do nauki programowania, monitory i dywany interaktywne, tablety, laptopy, oprogramowanie edukacyjne – imponujące zestawy nowoczesnego wyposażenia trafią do piekoszowskich szkół. To efekt realizowanego przez gminę programu “Nowoczesne technologie w aktywnej szkole˝. Wyposażenie dostarczy kielecka firma Grupa MAC.

Dzięki zamówionym zestawom nauczyciele będą mogli prowadzić z uczniami inspirujące, interaktywne zajęcia, korzystając z bogatej biblioteki gotowych materiałów: grafik, zdjęć, wzorów, rysunków i animacji wyświetlanych na dużych monitorach. Nauka programowania z kolei przybierze formę zabawy w postaci komend wydawanych robotom przez dzieci. To wszystko już niedługo stanie się codziennością w piekoszowskich szkołach i pozwoli realizować nową podstawę programową.

O dostawach interaktywnych robotów do szkół zapowiadali podczas październikowego Kongresu Edukacji Przyszłości przedstawiciele Grupy MAC, która jako pierwsza wdrożyła rok temu do polskiej edukacji robota Photon, rozpoczynając zakrojony na szeroką skalę program wyposażania placówek w nowoczesne narzędzia do nauki. Dzisiaj ma on swoją kontynuację w postaci kolejnego etapu – innowacyjnych robotów Dash & Dot, drukarek 3d VShaper, monitorów interaktywnych.

Cyfryzacja polskiej edukacji trwa i to jest pocieszające. Projekty rządowe „Aktywna Tablica”, „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna” są niezbędną, minimalną podbudową pod edukację on-line, interaktywną i inspirującą najmłodszychmówi Grzegorz Kowalski, prezes zarządu Grupy MAC. – Od wielu lat dostarczamy do szkół i przedszkoli narzędzia wspierające nauczycieli i uczniów, dzięki którym nauka staje się bardziej przystępna, a zajęcia aktywne na miarę XXI wieku. Cieszę się, że ten cyfrowy kaganek oświaty zaniesiemy teraz do szkół w Piekoszowie.

Ogromnie się cieszę, że otrzymaliśmy unijne dofinansowanie na projekt pod nazwą „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole”, który jest bardzo nowoczesny i da naszym uczniom już nie tylko możliwość wyrównania szans edukacyjnych, ale przede wszystkim możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. Zyskają także nauczyciele, którzy zapoznają się z nowymi technikami nauczania oraz będą mogli wykorzystywać nowoczesne narzędzia dla rozwoju uczniów. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego – mówi wójt, Zbigniew Piątek i przypomina, że na realizację projektu gmina Piekoszów pozyskała nieco ponad 790 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. Całość zadania opiewa na kwotę 893 tysięcy złotych.

Programowanie językiem przyszłości

Na rynku pracy znajduje się obecnie około 50 tysięcy ofert skierowanych do pracowników branży informatycznej. Ta liczba ma rosnąć w najbliższych latach o 15–20%. Ponad 40% tych ogłoszeń dotyczy programistów. Programowanie komputerowe to jedna z najbardziej cenionych umiejętności we współczesnym świecie, równie istotna co znajomość języka angielskiego.

Wbrew obiegowym opiniom – roboty nie zastąpią nauczycieli. Mają jednak olbrzymią zaletę: zachęcają uczniów do interakcji, do zabawy i nauki. Są też ważnym wsparciem pracy nauczyciela. Współczesne pokolenie tzw. cyfrowych tubylców urodziło się już w świecie nowych technologii, żywiołowo reaguje na tego typu urządzenia i dobrze sobie z nimi radzi. Te z kolei dają się kontrolować nawet najmłodszym, jeśli ci opanują choćby najprostsze zasady programowania i wydawania komend w odpowiedniej kolejności.

Stąd już niedaleka droga do nauki logicznego myślenia i programowania. A to wszystko w ramach zabawy.

Wartość umowy zestawów, które trafią do piekoszowskich szkół, wynosi 329 tys. zł brutto. Zakup zostanie sfinansowany ze środków unijnych. Wyposażenie powinno pojawić się w szkołach w grudniu.